Wystawki


Miesiąc styczeń


"90 rocznica urodzin Adama Bahdaja"- polski pisarz i tłumacz. Autor książek dla dzieci i młodzieży-wystawka książkowa-wystawiono 15 książek

"30 rocznica śmierci Stanisława Dygata"-autor powieści i opo
wiadań, felietonista wystawka książkowa-wystawiono 10 książek

"75 rocznica śmierci Johana Galsworthy"-powieściopisarz i dramaturg. Laureat Nagrody Nobla-wystawka książkowa-wystawiono 12 książek

Miesiąc luty


"80 rocznica urodzin Andrzeja Szczypiorskiego" polski prozaik publicysta-wystawka książkowa-wystawiono 12 książek

"110 rocznica urodzin Karola Bunscha"- polski pisarz historyczny-wystawka książkowa-wystawiono 12 książek

"30 rocznica śmier
ci Janusza Meissnera"-polski lotnik wojskowy, pisarz i dziennikarz. Autor popularnych utworów o tematyce lotniczej i marynistycznej-wystawka książkowa-wystawiono 15 książek

Miesiąc marzec


"100 rocznica urodzin Teodora Parnickiego-powieściopisarz polski.Skomplikowany i wieloznaczny świat jego powieści obejmuje 2 tysiące lat historii na obszarze niemal całej kuli ziemskiej.Ukazuje w nic
h związek kultury Azji z kulturą łacińską."

"30 rocznica śmierci Aleksandra Kamińskiego pseud:Kamyk-polski pedagog, historyk, pisarz, działacz harcerski. Był jednym z organizatorów szarych szeregów. Autor kilku książek o tematyce pedagogiczno-harcerskiej oraz licznych publikacji naukowych."

18 marzec- wystawiono pracę dzieci z S.P nr. 22, wy
konane na konkurs:"Najładniejsza pisanka Wielkanocna"





Miesiąc kwiecień

"40 rocznica śmierci Zofii Kossak-Szuckiej- polska powieściopisarka i publicystka. Pracowała głównie z prasą katolicką. Zyskała popularność wśród dzieci."

"140 rocznica śmierci Wilhelma Feldmana- polski publicysta, krytyk i historyk literatury. Autor m.in.
"Współczesnej literatury polskiej" , także i prozaik."


Miesiąc maj

"140 rocznica urodzin Stanisława Przybyszewskiego- polski dramaturg, powieściopisarz, autor poematów prozą, eseista. Był czołowym propagatorem skrajnego modernistycznego estetyzmu, wyrażającego się w haśle "sztuka dla sztuki". dopiero od końca lat 50- tych XX wieku nastąpiło zrozumienie jego inspiratorskiej roli we współczesnej mu epoce."

""130 rocznica urodzin Heleny Mniszkównej- polska powieściopisarka i nowelistka. Autorka romansów z życia wyższych sfer, cieszących się wielką popularnością w kręgu niewyrobionych czytelników."


Miesiąc czerwiec

"
130 rocznica urodzin Jamesa Oliviera Curwooda" -pisarz amerykański. W roku 1908 roku wydał swoją pierwszą książkę. Materiał do swych powieści czerpał z obserwacji w czasie swych podróży po rozległych przestrzeniach Stanów Zjednoczonych i Kanady. Zapuszczał się na tereny oddalone o setki km od cywilizacji, poznawał twarde życie traperów i poszukiwaczy złota a także życie zwierząt Dalekiej Północy. Najbardziej znane powieści Curwooda to "Włóczęgi Północy" i "Szara wilczyca"- ze zwierzętami w roli głównych bohaterów oraz "Łowcy wilków", Łowcy złota, "Dolina ludzi milczących" i "Najdziksze serca"- książka o dramatycznych przygodach mieszkańców północnych rejonów Kanady; traperów, policjantów i zakochanych.

"100 rocznica urodzin Erich Maria Remarque- pisarz niemiecki. Urodził się jako Erich Paul Remark a od 1923roku był znany jako Erich Maria Remarque. W 1929r. wydał swoją najsłynniejsza powieść "Na Zachodzie bez zmian"w której opisał brutalność wojny z punktu widzenia dziewiętnastoletniego żołnierza. W późniejszych latach napisał kilka podobnych dzieł; prostym językiem realistycznie opisywały one wojnę i lata tuż po wojnie.


Miesiąc lipiec

"
230 rocznica urodzin szwajcarsko-francuskiego pisarza, filozofa i pedagoga Jeana-Jacques Rousseau"- twórca koncepcji swobodnego wychowania. hasła powrotu do natury stały się tłem koncepcji wychowania naturalnego, której zasady przedstawił w poemacie dydaktycznym "Emil, czyli o wychowaniu. Dziełem Rousseau popularnym w okresie rewolucji francuskiej był traktat polityczny "Umowa społeczna", w którym starał się odpowiedzieć na pytania w jaki sposób można usprawiedliwić istnienie społeczeństw zorganizowanych w państwa, które narzucają różne ograniczenia. Jedna z ostatnich jego prac były powstałe z inspiracji konfederata barskiego Michała Wielhorskiego"Uwagi o rządzie polskim, w której przedstawił reformę ustroju politycznego Rzeczy pospolitej kładąc nacisk na odpowiednie wychowanie młodzieży, które powinno mieć wybitnie narodowy charakter.

"130 rocznica urodzin Janusza Korczaka- polski pedagog publicysta, pisarz , lekarz"- początkowo publikował w różnych czasopismach humoreski i artykuły na teamty społeczne, obyczajowe i wychowawcze. Pseudonimu literackiego pierwszy raz użył w 1898r. w konkursie im. Jana Paderewskiego (prawdziwe imię i nazwisko Korczaka to Henryk Goldszmit) Pseudonim jego pochodzi od książki Józefa Ignacego Kraszewskiego "Historia o Januszu Korczaku i o pięknej miecznikównie". Dramat " Którędy został w tym konkursie wyróżniony, jednak w gazecie wydrukowano pomylkowo imię Janusz, i odtąd używał właśnie tego brzmienia.

"100 rocznica urodzin Eryka Lipińskiego"- polski karykaturzysta, satyryk, dziennikarz, grafik. załozył tygodnik satyryczny"Szpilki"oraz Muzeum Karykatury w Warszawie. był autorem plakatów i ilustracji książkowych, tekstów kabaretowych i felietonów, książek o karykaturze i satyrze, także scenografem.







Brak komentarzy: